Kawały i Dowcipy Android – Kawały na telefon

Kawały przybierają często bardzo zróżnicowane formy, dzięki czemu są w stanie dotrzeć do szerszej liczby odbiorców. Jako najbardziej znane wyróżnia się np. dowcipy jako krótkie opowiadania czy też np. przedstawiane w formie zagadek. Zwłaszcza te drugie stają się później w towarzystwie dobrą okazją, by „zabłyszczeć”. Inteligentnie przeprowadzony dialog sprawia, że tego rodzaju dowcipy prócz zwyczajowego rozbawienia, powodują, iż odbiorca nabywa wcześniej nigdzie nie zasłyszaną wiedzę na jakiś temat.

Kawały charakteryzują się kilkoma cechami. Jedną z nich jest element zaskoczenia odbiorcy, najczęściej powstały w wyniku opowiedzenia jakiejś interesującej, świetnie podsumowującej puenty. Dowcipy wywołują tym samym dwa różne odczucia: może to być rozbawienie, wynikające z dobrze przedstawionej historyjki, jak również zaskoczenie będące efektem zwykłego nie zrozumienia. W przypadku tego drugiego mamy do czynienia z tzw. dowcipem abstrakcyjnym, zrozumiałym tylko dla opowiadającego lub po prostu „spalonym”.

Kawały na telefon stanowią od jakiegoś czasu nie tylko obiekt badań naukowych, ale i temat dyskusji wszelakich spotkań, zjazdów czy wystąpień podczas konwentów z zakresu językoznawstwa. Jednym z ciekawszych wniosków pochodzących z takich spotkań jest udowodniony fakt, że dowcipy w ostatnich latach ulegają zdecydowanej wulgaryzacji. Ma to swoje źródło w coraz większej swobodzie posługiwania się słowem, a także w swobodzie obyczajów i zachowań, zwłaszcza wśród ludzi młodych. Dowcipy stały się przez to formą obrazy.

Kawały Android wywołują diametralnie różne odczucia u zróżnicowanych grup społecznych. Jest to forma wypowiedzi i wyrazu literackiego, który trafia zwykle nastawiony jest na odbiorcę uniwersalnego o tzw. elastycznym poczuciu humoru. Mimo że takiej osobie trudno jest to sobie wyobrazić, nie każdego śmieszy przecież każdy rodzaj żartu. Opowiadając dowcipy w konkretnym towarzystwie, trzeba sobie po prostu uświadomić, iż np. budowlańca czy aktora może nie rozbawić dowcip z pogranicza nauki, np. biotechnologii.

Pobierz dowcip:
[qr]https://play.google.com/store/apps/details?id=com.examobile.kawaly_dowcipy[/qr]

Comments are closed.