Mapy Google Android (Google Maps)

Jest jedna rzecz, którą Google ceni sobie nade wszystkie inne. Nie – to nie honor, dobro ani inne wzniosłe wartości. To pieczołowicie kolekcjonowane dane użytkowników. I tak długo, jak długo firma oferuje wiele w zamian, z utratą prywatności można się pogodzić, wiedząc, że prędzej czy później i tak by nastąpiła. Póki można na tym skorzystać, wybrzydzać nie wypada, zwłaszcza otrzymując bardzo udany produkt, jakim są Mapy Google na Android.
Na rynku nawigacji dla smartfonów konkurencja jest ogromna. Google, wkraczając nań, atakuje branżę obsadzoną doskonale wyspecjalizowanymi graczami z historią i doświadczeniem. Jak chce stawić im czoła, nie mając nawet w ofercie pełnoprawnej nawigacji? Jak zwykle – ceną. W przeciwieństwie do większości aplikacji tego rodzaju, Mapy Google są darmowe dla użytkowników. Co więcej, wkrótce przedzierzgną się we wszechstronną nawigację GPS – wersja Beta jest już dostępna, a pojawienie się kolejnych to kwestia niedługiego czasu. Doświadczenie uczy jednak, że cena nierzadko proporcjonalna jest do jakości, a darmowe aplikacje warte są dokładnie tyle, ile wydawca życzy sobie, by za program mu zapłacić. W przypadku Map Google jest nieco inaczej. Projekt ten nie miał bowiem – w pierwotnych założeniach – wyręczać nawigacji, ale zwolnić użytkownika z konieczności noszenia papierowych map. Dlatego, mając dostęp do Internetu, za pośrednictwem aplikacji mógł on w dowolnej chwili przejrzeć dowolny wycinek – na przykład mapy obszaru, na którym się znajduje.
Korzystanie z tejże funkcji w trybie online nie było jednak zbyt poręczne, dlatego w najnowszej wersji Map wprowadzono możliwość ściągania także dotyczących terenu Polski arkuszy do pamięci telefonu i odtwarzania ich bez konieczności łączenia się z Internetem. Dla jednych plusem, dla innych ograniczeniem jest konieczność ściągania map w niewielkich partiach. Pozwala to zaoszczędzić miejsce w pamięci smartfona, ale w razie nieplanowanej wycieczki może się okazać, że zebrane mapy danego obszaru akurat nie obejmują. Wówczas nawet testowana nawigacja Google okaże się bezsilna. Wadą aplikacji jest niepełne pokrycie Polski – mimo że prace cały czas trwają, nie brakuje regionów, dla których mapa nie jest dostępna. Nierzadko zdarza się też, że te mapy, które udostępniono, nie grzeszą ani aktualnością, ani dokładnością. To spory minus, niemniej jednak w kategorii darmowych aplikacji Mapy Google nie mają sobie równych. Jest być może wiele lepszych map i skuteczniejszych nawigacji, ale za te przyjdzie nam zapłacić co najmniej kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset złotych. Produkt Google jest darmowy i to jego największa zaleta.

Comments are closed.