Gadu Gadu Android

Rozmowy przez telefon tanieją z dnia na dzień, a mimo to ludzie w dalszym ciągu poszukują alternatywnych, darmowych rozwiązań. Nic w tym dziwnego, bo i po co płacić za coś, co równie dobrze można mieć za darmo? Nie powinna zatem dziwić popularność internetowego komunikatora Gadu-Gadu. Pytanie, jak sprawdza się w wersji mobilnej na Android? Czy warto zrezygnować dlań z SMS-ów?
Argument finansowy nie jest bez znaczenia – osoby wysyłające jedną wiadomość raz na kilka dni różnicy nie zauważą, natomiast ci, którzy w ciągu dnia potrafią wysłać kilkaset SMS-ów, dzięki mobilnemu Gadu-Gadu mają szansę uniknąć rychłego bankructwa. Czym Gadu-Gadu na Android różni się od komputerowego pierwowzoru?
W przeciwieństwie do oryginału, pozostało przede wszystkim komunikatorem i służy głównie do rozmowy, nie zaś słuchania radia, oglądania filmów, czytania poczty i newsów czy zabawy. Pozbawione jest również coraz bardziej nachalnych reklam, które niejednego skłoniły już do skorzystania albo z konkurencyjnych aplikacji, albo z wbudowanego w Facebook czata. Udostępnia natomiast czytelny interfejs do prowadzenia rozmów w czasie rzeczywistym, bez zbędnych przerw i oczekiwania, i kilka dodatkowych opcji jak chociażby możliwość automatycznego uruchamiania przy włączeniu telefonu oraz wyboru jednego z dwóch motywów (jasny bądź ciemny).
Aplikacja GG mimo szczerych chęci twórców nie jest jeszcze w pełni pozbawiona wad, które – trzeba oddać sprawiedliwość – znikają sukcesywnie z debiutami kolejnych aktualizacji. Dopracowania wymaga łączenie się z Internetem przez Wi-Fi – zdarzają się sytuacje, że Gadu-Gadu dla Android sygnału nie widzi, mimo że wbudowana w smartfon przeglądarka bez problemu wyświetla strony. Restart aplikacji w większości wypadków rozwiązuje jednak problem. Do zabawnych z początku (później już irytujących) zdarzeń doprowadza brak aktualizacji statusu użytkownika w oknie rozmowy. Może się więc zdarzyć, że mimo iż na liście kontaktów rozmówca jest już dawno niedostępny, w oknie rozmowy nadal „świeci się” żółte słoneczko zachęcające do dyskusji z – w tym wypadku – nieobecnym. Częstotliwość publikowanych aktualizacji i respektowanie opinii użytkowników pozwala jednak mieć nadzieję, że i ten błąd wkrótce zostanie poprawiony.
W większości przypadków aplikacja na smartfony z wynikającej z ograniczeń technicznych konieczności ustępuje jej komputerowemu poprzednikowi. Gadu-Gadu na Android jest jednak wyjątkiem – kiedy „tradycyjna” wersja stacza się po równi pochyłej na samo dno, mobilna absolutnie nie ma sobie równych. I z takiego właśnie GG chcieliby korzystać użytkownicy komputerów. Mogą – pod warunkiem, że sięgną po smartfona.

Comments are closed.