Systemy operacyjne w nowoczesnych smartfonach

Użytkownik, który nie ma jeszcze wyrobione zdania na temat danych systemów operacyjnych w smartfonach i zastanawia się jaki będzie najlepszy może mieć mętlik w głowie, bo każdy użytkownik danego systemu będzie mu opisywał same zalety, bo przecież to właśnie „ten” jest najlepszy. Tymczasem postanowiliśmy opisać krótko każdy z nich i wymienić najczęstsze wady oraz zalety, które przewijają się w głosach użytkowników.

Windows Phone

System opracowany przez znany na całym świecie Microsoft jest jednym z najstarszych na świecie, jego poprzednikiem był Windows Mobile. Obecnie spotykany w modelach od producentów takich jak HTC, Microsoft Lumia, Acer czy Asus. Obecnie najnowsza wersja to 8.1, jednakże już niebawem możemy spodziewać się aktualizacji do 10.

Na pewno na uwagę zasługuje fakt, że Windows Phone jest dedykowany urządzeniom dotykowym i jego obsługa jest bajecznie prosta dla każdego. Można także otwierać sobie wiele okien i przełączać się między nimi. Łatwo jest również telefon zsynchronizować z komputerem.

Poza tym działa bardzo płynie nawet na niezbyt szybkim sprzęcie. Do wad możemy zaliczyć stosunkowo mało aplikacji, których w porównaniu z Androidem jest wręcz ubogo. Niektórym mogą się nie podobać kafelki i niska skalowalność systemu, którego nie można zbytnio modyfikować pod względem wyglądu.

Android

Obecnie najbardziej popularny system operacyjny smartfonów na świecie. Oferuje świetną synchronizację ze wszystkimi usługami od Google, jak Gmail, Kalnedarz, Dysk, czy Google Maps. Dodatkowo niewątpliwą zaletą jest ogromna ilość darmowych aplikacji, które można pobierać z Google Play.

Android umożliwia bardzo łatwe modyfikowanie i ma wiele różnych nakładek systemowych, dzięki czemu nawet niezbyt zaawansowany użytkownik będzie mógł zmodyfikować sobie telefon tak jak chce. Ci bardziej zaawansowani, którzy znają się na programowaniu, bez trudu mogą pisać własne ulepszenia i aplikacje.

Głównym problemem Androida są problemy z instalacją aplikacji na karcie pamięci, co utrudnia życie, jeśli ktoś ma smartfona z małą pamięcią wewnętrzną. Do pewnego czasu pojawiała się masa błędów, co prawda częste aktualizacje je rozwiązywały. Obecnie system jest mocno dopracowany, jednakże nadal można niekiedy trafić na jego słabości.

iOS

System operacyjny instalowany w telefonach od Apple. Nie brakuje do niego bardzo ciekawych aplikacji, jednakże należy zwrócić uwagę, że urządzenia od producenta z logiem ugryzionego jabłka są naprawdę dość drogie i często niedostępne dla przeciętnego użytkownika.

Leave a Reply