Optyczne nośniki danych

Jednym z najlepszych osiągnięć w dziedzinie magazynowania danych, jakie udało się osiągnąć współczesnej nauce są płyty kompaktowe, dzięki którym możemy magazynować całkiem spore ilości cyfrowych danych. Chodzi tutaj nie tylko o dane typowo komputerowe, ale również i filmy czy muzykę. Można nawet powiedzieć, iż dzięki płytom CD oraz DVD, muzyka i film, nabrały zupełnie nowego, cyfrowego wymiaru jakościowego.

Płyty kompaktowe – produkcja w milinach

Obecnie każdego roku produkuje się setki milionów płyt kompaktowych, zarówno czystych, jak i tych, już zapisanych danymi w formacie cyfrowym. Dzięki nowym technologiom produkcji, tłocznia płyt CD potrzebuje zaledwie kilkunastu sekund, aby jedna płyta była całkowicie gotowa i w dodatku sprawdzona przy pomocy komputerowych systemów kontroli jakości pod kątem poprawności zapisu wytłoczonych danych. Jednym z ciekawszych faktów jest tutaj to, iż produkcja CD jest mimo pozornego skomplikowania całkiem prosta. Jedynym poważnym zadaniem jest perfekcyjne ustawienie linii produkcyjnej oraz wytłoczenie pierwowzoru czyli płyty matki, od której w następnej kolejności już na linii produkcyjnej będą kopiowane kolejne płyty.

Dzięki takiemu podejściu produkcja DVD i CD okazuje się być jednym z bardziej bezpiecznych procesów produkcyjnych, gdzie nieskuteczność produkcji jest bliska zeru. Możemy więc, bez zbytniego upiększania powiedzieć, iż w wyniku produkcji płyt kompaktowych blisko 100% wszystkich powstających płyt nadaje się do sprzedaży, a więc mamy do czynienia z niesamowicie sprawnym i wydajnym procesem technologicznym, dlatego też koszt wyprodukowania jednej płyty jest dość niski, bo w rzeczywistości, przy odpowiednio dużej serii, wynosi on zaledwie kilkanaście groszy.

Leave a Reply