Jaki smartfon wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Telefon komórkowy przestał być sprzętem służącym tylko do wykonywania rozmów głosowych i wysyłania smsów. Dzisiejsze smartfony są wielofunkcyjnymi urządzeniami zastępującymi szereg innych urządzeń. Smartfon zapewnia nam dostęp do internetu, zastępuje GPS, aparat fotograficzny, zegarek, budzik, kalkulator. Pozwala na ciągłe posiadanie przy sobie swojej biblioteki ulubionych książek, zapewnia dostęp do map i planów miast, ułatwia pracę i dostarcza rozrywki. Na co więc należy zwracać uwagę kupując smartfona?

System operacyjny

Obecnie mamy wybór pomiędzy trzema wiodącymi mobilnymi systemami operacyjnymi: iOS, Android i Windows. Jeżeli ważny dla nas jest dostęp do niezliczonych aplikacji i popularność systemy, warto wziąć pod uwagę sprzęt z systemem iOS (Apple) lub Android (niezliczona ilość telefonów od wielu producentów). Windows Phone to system niszowy. Kierunek i tempo jego rozwoju nie jest pewne, ale telefony z tym systemem zapewniają bezproblemowe i szybkie działanie.

Dodatkowo stosunek ceny do jakości w przypadku smartfonów wyposażonych w system Windows jest doskonały. Za kilkaset złotych możemy otrzymać dobry sprzęt (np. Microsoft Lumia 640), może nie najnowszej generacji ale zapewniający bezproblemowe działanie i dający wszystkie korzyści wynikające z posiadania nowoczesnego smartfona. Jeżeli jest natomiast dla nas ważne abyśmy mieli dostęp do najnowszych aplikacji czy gier wybór Apple lub telefonu z Androidem będzie lepszym rozwiązaniem.

Wielkość ekranu

Wielkość ekranu, a co za tym idzie rozmiary całego smartfona to bardzo ważny parametr. Tendencja do miniaturyzacji telefonów komórkowych skończyła się wraz z nastaniem ery smartfonów. Jeszcze kilka lat temu standardem był rozmiar (mierzony przekątną ekranu, tak jak w przypadku telewizorów) 4 cali. Gabaryty jednak ciągle rosną. Obecnie można przyjąć, że standardem jest 5 calowa przekątna wyświetlacza. Ale możemy wybierać z niezliczonej ilości sprzętu z rozmiarami od 4 cali do nawet powyżej 6 cali. Takie wielkie smartfony dorobiły się swojej nazwy. To phablety czyli połączenie telefonu (phone) i tabletu.

Duży ekran bardzo ułatwia tzw. konsumowanie treści na telefonie. Oglądanie filmów czy teledysków, przeglądanie sieci społecznościowych, czytanie czy po prostu surfowanie w sieci jest o wiele przyjemniejsze gdy korzystamy z dużego ekranu. Należy jednak pamiętać, że telefon mamy zawsze przy sobie i należy go gdzieś nosić. Ogromny phablet może nie mieścić się w kieszeni spodni czy marynarki lub może zajmować większą część przestrzeni eleganckiej damskiej torebki. Co więcej, smartfon obsługujemy palcem, często (tak najwygodniej) trzymając go w jednej ręce. Przy dużej przekątnej ekranu może to być niemożliwe, nawet dla osób obdarzonych dużymi dłońmi. Duży ekran to także szybsze zużycie prądu. Wybierając więc wielkość smartfona należy wziąć pod uwagę te wszystkie argumenty.

Dodatkowe funkcje

Jak zaznaczyłem na wstępie współczesne smartfony zastępują nam cały szereg dedykowanych urządzeń. Praktycznie każde urządzenie, zapewni na dostęp do szeregu funkcji dodatkowych. Nawet najtańszy smartfon jest wyposażony w aparat fotograficzny, ma moduł GPS, może służyć jako odtwarzacz filmów lub plików muzycznych. W zależności od naszych preferencji i oczekiwań, przy wyborze telefonu powinniśmy zwrócić uwagę na funkcje na których najbardziej nam zależy. Jeżeli smartfonma zastąpić nam kompaktowy aparat fotograficzny powinniśmy szukać sprzętu z jak najlepszą optyką. Jeżeli będzie służył głównie jako przenośne centrum rozrywki, najistotniejszy będzie rozmiar i jakość wyświetlacza itd.

Chcąc posiadać uniwersalny sprzęt zapewniający najlepsze parametry i osiągi, powinniśmy zdecydować się na zakup któregoś z tzw. modeli flagowych. Są to najlepsze modele oferowane przez danego producenta. Zapewniają najwyższą jakość, najnowsze rozwiązania i relatywnie długi okres wsparcia producenta (aktualizacji oprogramowania). Wysoka cena zrekompensowania zostanie jakością wykonania, niezawodnością i relatywnie długim okresem użytkowania. Wydaje się, że wybór smartfona w zalewie setek różnych producentów i modeli to zadanie bardzo trudne. Okazuje się jednak, że jasne określenie oczekiwań i kryteriów wyboru, pozwoli nam znacznie skrócić listę interesujących nas słuchawek. Ważne więc, abyśmy wiedzieli w jakim celu chcemy kupować lub wymieniać smartfona. Tylko w takim przypadku nasze pieniądze będą wydane rozsądnie.

Comments are closed.