Kompas – Smart Compass Android


Potrzebujesz poznać, jaki jest obecny kierunek Twojej wędrówki? Niezwykle przydatnym narzędziem, w takim wypadku okazuje się aplikacja na Android – Smart Compass, produkcji Smart Tools. Jest to program darmowy, który zamienia nasz tablet w tradycyjny kompas, dzięki wbudowanym w urządzenie mobilne, czujnikom magnetycznym. To świetna opcja dla osób lubiących mieć dokładną orientację w terenie. Przed użyciem, taki multimedialny kompas warto odpowiednio skalibrować, by z satysfakcjonującą nas dokładnością wskazywał nam drogę. Do wyboru mamy kilka propozycji kompasowych tarczy. Tych tradycyjnych, jak i bardziej nowoczesnych dla sympatyków innowacji. Projektanci aplikacji zadbali również o tryb nocny tego narzędzia.

Compass charakteryzuje się zadziwiająco dobrą precyzją ustalania naszego położenia geograficznego, do którego za każdym razem możemy dołączyć stosowny komentarz, przydatną notatkę. Każdy miłośnik gadżetów multimedialnych z pewnością odczuje niesamowitą frajdę z instalacji takiej aplikacji na swoim tablecie, czy w telefonie, nawet mimo posiadania GPS’a. Dzięki regularnej kalibracji urządzenie, może sprawdzić się rewelacyjnie również jako busola. Decydując się na wersję PRO, użytkownik może spodziewać się dodatkowych atrakcji tj. możliwość regulacji szybkości czujnika, wysyłania wiadomości GPS poprzez e-mail lub SMS bądź uzyskanie różnych współrzędnych np. wojskowych czy UMT.

Kliknij lub zeskanuj kod aby pobrać aplikację:

2 Responses to “Kompas – Smart Compass Android”

 • Marek pisze:

  Czym się różni busola od kompasu???!!!

  • redakcja pisze:

   Zarówno kompas, jak i busolę wykorzystuje się do wyznaczania północy w terenie, ale wiedzieć należy, że jedno nie zastąpi drugiego. Choć oba są do siebie podobne i działają podobnie, to nie należy ich ze sobą mylić. Kompas, to nie busola i nie można używać tych nazw zamiennie, a wielu ludzi popełnia ten właśnie błąd. Busoli używa się w tym samym celu, co kompasu, ale urządzenie to jest wyposażone w dodatkowe przyrządy celownicze, dzięki którym dokładnie można wyznaczyć azymut.
   Azymut, jest to kąt zawarty pomiędzy północą, a kierunkiem marszu. Określa się go w stopniach i liczy w prawo, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Azymut może służyć do orientacji w terenie i orientowania pomiarów geodezyjnych.
   Kompas jest prostszy w budowie, niż busola. Składa się z okrągłego, metalowego pudełka, w środku na ostrzu jest umieszczona igła magnetyczna wyznaczająca kierunek i podziałka w stopniach.
   Busola jest urządzeniem nawigacyjnym bardziej rozbudowanym, niż kompas. Podobnie, jak ten pierwszy posiada podstawę z obrotowym pierścieniem, z podziałką w stopniach, tzw. limbus wewnątrz którego znajduje się igła magnetyczna. Elementami, które różnią busolę od kompasu są dodatkowe przyrządy celownicze, które wyznaczają azymut, muszka, szczerbinka, zwierciadło i linijka. Busola może być wewnątrz wypełniona powietrzem, co sprawdza się zimą i cieczą, co sprawdza się latem. Starsze modele busoli wyposażone były dodatkowo w blokadę, by igła magnetyczna bez potrzeby się się poruszała i nie zużywała się, ale obecnie się tego nie stosuje, bo uznano, że nie ma takiej potrzeby.
   W obecnych czasach, gdzie technika nie ma już żadnych granic, w dobie nawigacji satelitarnych, ktoś mógłby powiedzieć, że zarówno kompas, jak i busola, to archaiczne urządzenia, których miejscem powinno być tylko i wyłącznie muzeum. Nic bardziej mylnego.
   Oba urządzenia nawigacyjne nadal się stosuje, nadal się sprawdzają , bardzo przydają się w terenie i rzadko który przewodnik górski z nich rezygnuje. Można być wyposażonym w dodatkowe elektroniczne urządzenia, które pozwolą odnaleźć się, określić kierunki, ale trzeba pamiętać, że zawsze coś może zawieźć i wtedy można liczyć na np. niezawodną busolę, czy kompas.

Leave a Reply