Winamp Android

Telefon komórkowy dawno już przestał być urządzeniem służącym wyłącznie do komunikacji. Dzisiaj pozwala jednocześnie łączyć się z Internetem, robić zdjęcia, nagrywać filmy; z pomocą wbudowanego modułu GPS i odpowiedniego oprogramowania podpowiada też drogę. Może również służyć jako przenośny odtwarzacz muzyki, szczególnie z aplikacją Winamp na pokładzie.
Produkt firmy Nullsoft zdobył wśród użytkowników komputerów ogromną popularność jako alternatywa wbudowanego w Windows Media Playera. Oferował wielokrotnie większą funkcjonalność, zarówno jeśli chodzi o podstawowe zarządzanie listami odtwarzania, jak i zaawansowane ustawienia samego dźwięku. Winamp dla Android ma nieco prostsze zadanie – wbudowane w większości smartfonów odtwarzacze muzyczne są jeszcze mniej przyjazne użytkownikowi niż WMP. Tylko czy mobilna wersja Winampa spełnia oczekiwania?
Ktoś, kto spodziewa się istnego multimedialnego kombajnu, może poczuć się boleśnie zawiedziony. „Przenośny” Winamp okrojony został z większości zaawansowanych funkcji, a pozostawiono tylko to, co najważniejsze – odtwarzanie muzyki z playlist lub według gatunków czy wykonawców (ale – co zaskakujące – już nie folderów). Szybkość i bezproblemowość działania okupiona została stratą, która niewielu tak naprawdę zaboli, czyli można powiedzieć, że zwyciężyło dobro ogółu. Dostępna pozostała niczym nieograniczona możliwość edycji playlist, otwarty jest też transfer plików muzycznych z komputera za pośrednictwem samego programu (także bezprzewodowo!). W głównym menu aplikacji uwzględniony został sklep z dodatkami, jak również kanały do pobierania darmowej muzyki – da się, oczywiście, dodawać własne. Można też przy pomocy Winampa słuchać nadawanego w Internecie radia – do wyboru rekomendowane stacje, najlepsze oraz uszeregowane według gatunków nadawanych audycji.
Winamp bez problemu może działać w tle, choć brakuje mu wygodnej możliwości zmiany utworu z poziomu paska powiadomień (bez otwierania głównego okna programu). W bezpłatnej wersji nie ma również korektora dźwięku – kosztuje 5 dolarów i można dokupić go bezpośrednio w zainstalowanym w smartfonie Winampie, tak samo zresztą jak Album Washer. Jest to narzędzie, które automatycznie uzupełnia brakujące informacje o posiadanych plikach muzycznych – nazwy wykonawców, tytuły piosenek; ściąga i porządkuje okładki albumów. Wymaga 1 dolara dopłaty.
Winamp na smartfonie spisuje się, krótko mówiąc, bardzo dobrze, ale ktoś, kto oczekiwałby zdecydowanie lepszych możliwości niż oferuje wbudowany w telefon standardowy odtwarzacz, może być zmuszony do zakupu pełnej wersji. Wówczas Winamp całą konkurencję zostawi daleko z tyłu. Wśród darmowych wersji znajduje się w ścisłej czołówce, ale bez wyraźnie zarysowanej przewagi.

One Response to “Winamp Android”

  • Tomek pisze:

    Muzyka towarzyszy ludzkości od wieków. Obecnie jest wszechobecna, bardzo łatwo dostępna. Radio Eska, Zet, RMF, telewizja Viva, internet przyczyniają się do szybkiego i masowego rozpowszechniania muzyki. Rozwój techniki, wprowadzenie plików mp3, mp4, a także odtwarzaczy mp3, sprawia, że naszą ulubioną muzykę możemy mieć zawsze i wszędzie pod ręką. Wśród preferowanych obecnie stylów muzycznych możemy w większości wyróżnić gatunki rap i hip hop. Niesłabnącą popularnością cieszą się nadal piosenki disco polo. Mimo to nadal znajdziemy osoby, dla których muzyka klasyczna będzie stanowiła priorytet. Niestety rośnie liczba serwisów, gdzie dostępna jest muzyka do pobrania. Serwisy te skupiają użytkowników udostępniających pliki mp3 do pobrania w działach zwanych „Download”. Zdobywanie muzyki w ten sposób nie jest legalne. Z pomocą może przyjść niejedno radio internetowe online. Usłyszymy tam zarówno najnowsze piosenki jak i już dawno znane polskie przeboje. Aby zacząć słychać tego typu rozgłośni, musimy zainstalować na swoim komputerze program do odtwarzania muzyki (np. darmowy Winamp) lub też skorzystać z aplikacji player mp3 online dostępnej na stronie radia.