Strach przed nieznanym – informatyka

Pokolenie naszych rodziców, często staje przed dylematami, kiedy do ich zakładów pracy czy innej dziedziny życia wkrada się mimo woli komputeryzacja i konieczność korzystania z dóbr jakie daje nam cywilizacja i rozwój techniki informatycznej. Na początku ogarnia ich paraliżujący strach, jednaki kiedy tak naprawdę zaczynają poznawać wszystkie możliwości jakie dają różne nowoczesne urządzenia wykorzystywane w życiu codziennym. I jakie jest nasze zaskoczenie kiedy dostajemy maila od mamy na miły początek dnia lub z przepisem o który prosiliśmy w czasie ostatniego niedzielnego obiadu.

Jak bardzo jesteśmy zaskoczeni, kiedy widzimy, ze rodzice świetnie sobie radzą w rozmowach przez skype z rodziną z zagranicy. Jak bardzo zastanawiamy się co skłoniło tatę do zalogowania się na portalu społecznościowym, tylko po to by odzyskać kontakty z dawnymi znajomymi, których dawno już nie widzieli i nie spotkaliby pewni w rzeczywistym świecie. Dopiero wtedy gdy zapytamy rodziców o opinie na temat skomputeryzowanego świata, powiedzą jednogłośnie, że przecież wcale nie mają nic przeciwko temu, a wręcz przeciwnie te nowinki techniczne i możliwość korzystania z wirtualnego świata bardzo im się podoba.

Mało tego, dziś już nie wyobrażają sobie życia bez tego wszystkiego, co nas otacza. A kiedy zapytamy ich o strach przed komputerem, o którym mówili jeszcze niedawno, wątpliwości jakie budziło w nich logowanie się na strony czy wykorzystywanie nowoczesnych technik w pracy, odpowiedzą że: „najgorszą rzeczą jest strach przed nieznanym i trzeba coś poznać, żeby móc się na ten temat wypowiedzieć”.

Dlatego, nie dziwmy się, kiedy rodzice zaczynają chodzić na kurs komputerowy, po to by potrafić odnaleźć się w dzisiejszym świecie. A nawet zamiast kupować pod choinkę kolejną figurkę anioła do kolekcji mamy, która stoi na komodzie po prostu podarujmy im kurs komputerowy w ciekawym ośrodku szkoleniowym, na którym nie będą się czuli wyobcowani, ponieważ znajda tam kolegów rówieśników z takimi samymi obawami, strachami, które jak się okazuje są zupełnie niepotrzebne. A kiedy będziemy mieli w domu takiego fachowca od komputerów, będziemy mogli również korzystać z jego wiedzy i umiejętności.

Leave a Reply